T-Drill.cz
Axxair bemutató napok

Co je to automatizované orbitální sváření TIG?

Co je to automatizované orbitální sváření TIG?


Orbitální svařování bylo vyvinuto v 60. letech 20. století s cílem vyhovět přísným normám kvality v leteckém průmyslu a hlavně zajistit co nejdokonalejší celistvost komponentů používaných například v hydraulických systémech.


Automatizovaný proces svařování TIG (GTAW)

Svařování metodou TIG se dá velmi snadno automatizovat, pokud jde o jednoduché svařování tavením (svařování na tupo), ale i při použití přídavného drátu pro tlustostěnné trubky.

Cílem automatizace je zvýšit efektivitu ve výrobním procesu a současně docílit co nejmenší chybovost ve svařování vyloučením lidského vlivu.

Jelikož je hořák pohyblivý a trubka je pevně ukotvena (přivařena), tento proces je zvlášť vhodný pro svařování trubek. Svařování "v pozici" je velmi efektivní, protože stroj se může bez problémů pohybovat okolo trubky.

Při svařování trubek z antikorozní oceli automatizovaným orbitálním procesem svařování TIG, ovlivňuje možnost dosáhnout dobrý výsledek několik faktorů, jako jsou:
• tvar volframové elektrody
• tlak formovacího plynu vevnitř potrubí
• čistota formovacího plynu
• příprava povrchu
• atd ...

Důsledná příprava je nevyhnutná. Stav povrchu trubky má velký vliv na celkovou kvalitu svaru. V případě tenkostěnných trubek s tloušťkou pod 3 mm je proto velmi vhodné okružní zarovnání čela (lícování), které zabezpečí dokonalý povrch bez otřepů a nepřesností.


Pro které odvětví může být automatizované sváření vhodné?

Orbitální automatizované svařování se využívá nejčastěji v polovodičovém průmyslu na potrubí přepravující čisté plyny, ve farmaceutickém průmyslu pro přepravu čisté vody, v potravinářském a nápojovém průmyslu, v chemickém a petrochemickém průmyslu, v jaderné energetice, jako i v leteckém průmyslu pro svařování titanových trubek.

Orbitální svařování je velmi spolehlivý proces, je však důležité mu dobře rozumět a mít v pořádku všechny vstupní elementy včetně použitých elektrod, plynů, kvalitních trubek a korektní přípravy jejich styčných ploch.

V takových případech, orbitální svařování TIG vykazuje chyby u méně než 1% výsledků. Chybovost se dokonce blíží k 0% po zabezpečení:
• tvarová přesnost trubek (rovnoměrná tloušťka a elipsovitost)
• precizní příprava svařovaných částí (řezání, zešikmení, zarovnávání, …)
• korektní uchycení trubek ve svařovací hlavě
• vysoká čistota plynů a elektrod
• správná funkčnost zařízení


Je možné svařovat různé kovy

Od počátků automatizovaného svařování je toto téměř vždy spojené s procesem TIG, (který se také označuje procesem GTAW), netavící se volframovou elektrodou, s výjimkou určitých případů, kdy je třeba pracovat se studeným drátem. Je možné svařovat množství kovů: nejtvrdší, tepelně a korozně odolné oceli, nelegované a nízkolegované uhlíkové oceli, slitiny niklu, jakož i titan, měď, hliník a všechny jejich slitiny. Svařování TIG probíhá za kontrolovaných podmínek v ochranné atmosféře. Je to mimořádně čistý proces, produkuje jen velmi málo exhalací. Byl primárně určen pro svařování nerezavějící oceli, splňuje nejvyšší standardy z hlediska mechanické kvality a estetiky.


Automatické parametry sloužící na usměrnění operátora

Orbitální svářečky umožňují velmi intuitivní obsluhu, díky čemuž je může po zaškolení obsluhovat i méně zručný svářeč.

U nejnovějších modelů, integrovaný automatický výpočetní systém nastavuje parametry tak, aby obsluhu navedl k optimálnímu výsledku svařování. Orbitální svářečka musí zohlednit vliv:
• gravitace na natavený kov v různých pozicích svaru
• postupné zahřívání trubky během svařování.

Z toho důvodu zdroj řídí automaticky a přesně parametry svařování v různé fázi, aby kompenzoval uvedené vlivy.

Orbitální svářečka TIG vždy zůstane větší investicí jako manuální svářecí souprava TIG. Avšak nesporné výhody oorbitálního svařování v podobě kvality, bezpečnosti, produktivity a s přesným monitorováním procesu svařování s následným protokolem jistě omluví vyšší náklady a zajistí rychlou návratnost této investice!

Pro více informací neváhejte kontaktovat ant s.r.o. a naši technici Vám poradí jak zefektivnit plnění vašeho projektu.tig zvar
axxair zvaracka

5 důvodů, proč investovat do automatizované orbitální svářečky TIG

Přečtěte si článek s 5 důvody, proč investovat do automatizované orbitální svářečky TIG

Přejít na článekKatalogu potrubárskeho náradia a orbitálnych zváračiek

Porovnání:

Porovnání T-drill metody s běžným svařováním fittingů:

porovnanie tdrill a klasicke zvaranie odbočiek
Služby pro vás:
Sledujte nás:
Kariéra u nás:

Přidejte se k nám. Neustále hledáme obchodníky a posily do administrativy

Seznam volných pozic
E-mail Facebook Instagram Linked In