T-Drill.cz
Axxair bemutató napok

Vyhrdlovaní T-odboček a způsoby jejich spojování

Metoda vyhrdlování T-odboček systémem T-DRILL

Metoda T-DRILL neboli formování do tvaru T, byla vyvinuta v 70. letech minulého století. Myšlenka, že potrubí a trubky lze mnohem rychleji a nákladově efektivnější rozvětvit na konečné výrobky s vyšší pevností a vyšší kvalitou, byla stejně revoluční jako jednoduchá a byla jedním z hlavních vynálezů v této oblasti.

T-odbočka je vyrobena ze základní trubky, přičemž nejsou potřebné žádné další-kusy. Namísto tří spojů jen jeden! Šetří se tím čas a celkové náklady. Konstrukce dělá trubku pevnější a poskytuje lepší průtokové charakteristiky.

Typy spojů při rozvětvování potrubí

Rozvětvování trubek. tj. připojení odbočné trubky k hlavní trubky metodou T-DRILL lze nazvat i vyhrdlovaním T-odboček. Spoj je možné dokončit pájením (= přeplátovaný spoj) nebo svařováním (= tupý spoj).

1. Pájený spoj

Při procesu pájeného spoje je do stěny potrubí vyvrtán kulatý otvor pomocí vyhrdlovací hlavy. Po vniknutí do stěny trubky se z vrtáku vysunou dva tvarovací čepy. Vyhrdlovací hlava se pak automaticky vytáhne z hlavního vedení a vytvoří hrdlo připravené na odbočku pro trubku. Trubka pro odbočku je umístěna v hrdle, a spoj je dokončen pájením. Tento spoj (hloubkový doraz) na konci trubice zajišťuje, že trubka pro odbočku pronikne do správné hloubky do hlavní trubky.

Aby se získala maximální pevnost spoje hrdla, musí být požadovaná výška hrdla (t.j. vzdálenost přeplátování) trojnásobkem tloušťky stěny odbočné trubky. Přeplátovaný spoj se běžně používá v aplikacích trubek s malým průměrem, které se používají ve vzduchotechnickém, automobilovém a jiném průmyslu.

Čas potřebný k vytvoření odboček metodou T-Drill se pohybuje od několika sekund po minuty, v závislosti na průměru trubky a materiálu potrubí. Kompletní proces se provádí na vnější straně potrubí. Na rozdíl od tradičních způsobů, kterými se do potrubí vkládají nástroje, což ztěžuje jejich lokalizaci v případě potřeby dlouhých trubek.

VÝHODY METODY T-DRILL - Pájený spoj:

 • Snížení výrobních nákladů až o 80%
 • Žádné nákladné zásoby
 • Méně plýtvání materiálu
 • Pozoruhodně rychlejší časy přechodu
 • Vylepšená pevnost produktu, toku a charakteristiky pájení
 • namísto tří svařovaných spojů je potřebný pouze jeden
 • Použitelné na téměř všechny kujné materiály včetně nerezové oceli, CuNi, slitin hliníku a mědi

T-Drill typy spojov pri vyhrdlovaní potrubia Obr.č.1 - Typy spojů při vyhrdlovní potrubí. Vlevo svařovaný tupý spoj a vpravo pájený spoj


2. Tupě svařovaný spoj

Tupě svařovaný spoj se obvykle používá v procesním potrubí a v těžších průmyslových aplikacích. Poskytuje lepší kvalitu vnitřního povrchu, který je potřebný tam, kde jsou důležité dobré tokové vlastnosti a čistota. Metoda T-DRILL je způsob výroby odboček pro odbočné spojení přímo z hlavního materiálu. Proces od řezání děr po tvoření hrdla se provádí na jedné pracovní stanici v jednom kroku zvenku potrubí.

V potrubí se nejprve vyfrézuje eliptický otvor. Protože v oblasti "třmenu" je potřebného více materiálu na získání dobré výšky hrdla pro svařování natupo. Eliptický otvor se používá jako pilotní otvor, a ne jako kulatý otvor, který se používá v přeplátovaném spoji. Po vytvoření pilotního otvoru se prodlouží tvarovací spoj pomocí vyhrdlovací hlavy a vytvoří se hrdlo. Pomáhá tomu automatické mazání a optimalizované tvarování. Pak se hrdlo ořízne na požadovanou výšku a pro odbočku se spojí s hlavní trubkou svařováním na tupo (například: pomocí orbitálního svařování).

Typické oblasti použití jsou v potravinářském průmyslu, farmaceutickém, celulózovém a papírenském průmyslu, potrubních systémech z nerezavějící oceli, úpravě vody, stavbě lodí a ponorných a jaderných ponorek.

VÝHODY METODY T-DRILL - Tupě svařovaný spoj:

 • Žádné nákladné zásoby
 • Vylepšené průtokové charakteristiky
 • Namísto tří svarových spojů je potřebný pouze jeden jednoduchý svarový spoj
 • Pozoruhodně rychlejší časy přechodu
 • Minimální náklady na kontrolu
 • Menší šance na únik
 • Použití v jakémkoliv kujném materiálu

Porovnání T-Drill metody s běžným svařováním fitingů:


Poraďte se s našimi odborníky

Pokud chcete vidět stroje na vlastní oči nebo se o strojích T-Drill dozvědět více, neváhejte nás kontaktovat! Stroje vám rádi osobně představíme.T-Drill T-65 Prenosný vysokovýkonný vŕtací tvarovací stroj, 8–54 mm
ant logo

ant PROFITOOLS s.r.o.

Naše společnost obchoduje a dodává profesionální obráběcí stroje a nástroje ve stavebnictví, strojírenství a různých výrobních odděleních. Zastupujeme nejsilnější světové značky a dodáváme vám jejich služby.

Katalogu potrubárskeho náradia a orbitálnych zváračiek

Porovnání:

Porovnání T-drill metody s běžným svařováním fittingů:

porovnanie tdrill a klasicke zvaranie odbočiek
Služby pro vás:
Sledujte nás:
Kariéra u nás:

Přidejte se k nám. Neustále hledáme obchodníky a posily do administrativy

Seznam volných pozic
E-mail Facebook Instagram Linked In